Amerykanie z okazji Święta Dziękczynienia przyrządzają nawet 47 milionów indyków!
Pieczony indyk to tradycyjna potrawa przyrządzana przez Amerykanów z okazji Święta Dziękczynienia. Thanksgiving Day przypada na ostatni czwartek listopada. W tym czasie miliony Amerykanów wspólnie z rodzinami zasiadają do uroczystych obiadów, podczas których dziękują za błogosławieństwa, którymi zostali obdarowani w mijającym roku. Święto Dziękczynienia dla wielu z nich jest jedyną w roku okazją do spotkania w rodzinnym gronie, stąd wielu Amerykanów uznaje wyższość tego święta nad Bożym Narodzeniem. O tym, skąd się wzięła tradycja jedzenia indyka w Święto Dziękczynienia oraz czy znana jest również w Polsce, piszemy poniżej.
Pieczony indyk jako jeden z symboli Święta Dziękczynienia
Przyjęło się, że tradycja spożywania indyków w Święto Dziękczynienia sięga 1620/1621 roku. Wówczas to Purytanie ze względu na prześladowania religijne postanowili opuścić Europę i osiedlić się w Ameryce. Po dotarciu na kontynent pielgrzymi mieli się spotkać z Indianami. W trakcie wydanej uczty na stołach miały pojawić się dania z wołowiną i drobiem w rolach głównych. Od tego czasu indycza uczta na stałe zagościła w kalendarzu Amerykanów, a w roku 1867 Abraham Lincoln ogłosił ten dzień Świętem Dziękczynienia i ustanowił go wolnym od pracy. Dziś Thanksgiving Day oznacza moc atrakcji, jednak wciąż w świadomości Amerykanów najtrwalej zakorzeniona jest tradycja spożywania pieczonego indyka faszerowanego nadzieniem chlebowym lub owocami i podawanego z aromatycznym sosem.
Indyk nie tylko od święta!
Najwięcej, bo aż 47 milionów indyków trafia na stoły Amerykanów właśnie w Święto Dziękczynienia. Są jednak i tacy, którzy serwują indycze mięso także na co dzień. Choć w Polsce nie obchodzi się Święta Dziękczynienia, w naszym kraju również nie brakuje miłośników pieczonych indyków. Dobrej jakości pieczone Indyki w Biskupicach i okolicy oferuje Masarnia w Brudzeniu Dużym. Dlaczego warto jeść indyka? Mięso to zawiera mniej tłuszczu, a więcej pełnowartościowego białka od kurczaka. Oprócz tego jest źródłem witamin z grupy B oraz składników mineralnych takich jak fosfor, potas, magnez, żelazo i cynk. Indyk jest też stosunkowo niskokaloryczny, a przede wszystkim bardzo smaczny.